вівторок, 3 січня 2017 р.

розробки уроків

                  
  Урок 1.
Зорова сенсорна  система,  іі  будова та значення.
Мета : сформувати знання про зорову сенсорну систему; встановити                взаємозв’язок між будовою та функціями органу зору;сприяти формуванню в учнів наукового світогляду; показати зв’язок    навчального матеріалу з життям.
Терміни та поняття:очне яблуко, білкова оболонка(склера), зіниця, кришталик, склисте тіло, сітківка, передня та задня камери ока, брови, повії, вії, слізні залози, кон’юктива,рогівка, судинна оболонка, райдужка.
Обладнання:таблиця „Орган зору“, вологий препарат ока, збірна модель ока.
Тип уроку: засвоєння нових знаннь.
                                   Хід уроку
1.     Розминка
                   Цікава інформація
     Цікавий випадок описує С.Смірнов у книжці„Розповіді про невідомих героїв“. Під час Першої світової війни у Брестській фортеці у продовольчому складі замурували російського солдата, який пробув там 9років. Він мав достат ню кількість продуктів і води, але свічок та сірників йому вистачило лише на чотири роки.
      Наступні п’ять років солдат прожив у повній темряві. Коли його знайшли, то виявилося, що він не зрячий. Чому ? (діти роблять припущен ня про те, що в солдата, можливо, не спрацьовує якась ділянка сенсорної системи. Учитель пропонує конкретнішу відповідь знайти в ході вивчення нового матеріалу)


2.Актуалізація опорних знаннь і  чуттєвого  досвіду 
1)                гра „Увага! Помилка!“(робота в групах) За 1 хв.діти повинні знайти помилку в таблиці, виправити її та сигнальною кар ткою сповістити про готовність відпові дати.
  Завдання для груп


 2)Проблемні запитання (метод „Прес“)
             Проблемне запитання                                           
 -  За яких умов може порушуватися діяльність  сенсорної системи?
Після обговорення запитання вчитель пропонує дітям ще раз пригадати випадок із російським солдатом, а також звернути увагу на таблицю, з якою щойно працювали, та відповісти на проблемне запитання: Чому солдат, що перебував у Брестській фортеці, став незрячим?   
(відпов.відбулася атрофія зорових рецепторів.)   

3.Мотивація навчальної діяльності  
  Око – це складний оптичний прилад, що здат ний реагувати на найменші порції світлової енергії. Для порівняння: ці дози такі малі, що потрібно було б десять років, щоб нагріти на 1градус 1гр води; око відчуває мінімальні кількості світлової енергії 6-10фотонів. Рецептори, не отримуючи цього мінімуму, атрофуються.
   Яке ж воно око? Яка його будова? На ці запитання дасть відповідь сьогоднішній урок.
(учні формулюють тему уроку, мету та завдання.)

4.  Сприйняття та   засвоєння  нового     матеріалу
1. Значення зору 
          1)Метод „Мікрофон“
    На вчительському столі – ваза з розкішним  букетом троянд. Між ними – кілька тюльпанів. Учитель бере з вази троянду.  Погляньте, будь ласка, на цю прекрасну троянду. Які почуття виникли у вас від споглядання цього витвору природи? Опишіть квітку.
    Закрийте очі. Що ви можете розповісти про об’єкт, який щойно я взяла в руки? (учитель бере з вази тюльпан. Дітям, звичайно, важко відповісти.)
          Яке ж значення має зір?
2)                Формулювання висновків 
 
        Висновки. Зір забезпечує сприйняття різно манітних предметів, їх колір, форму,величи ну відстані до них, взаємне розташування у просторі, рухи живих і неживих тіл. За допомогою зору сприймаються графічні сигнали. Практично всі види діяльності здійснюються за участю зору.
        Серед усіх сенсорних систем зорова система найінформативніша.За підрахунками, близько 90%усієї інформації ми отримуємо завдяки зору.
               2.Допоміжний апарат ока
1)                Технологія колективно-групового навчання „Навчаючи-вчуся“.  Кільком учням класу завчасно вчитель пропонує підготувати інформацію про допоміжний апарат ока і пояснити  її решті учням. Після цього вчитель з метою перевірки та узагальнення знань проводить гру „Так чи ні?“. Учитель зачитує речення, діти підтверджують або спростовують інформацію.
-         Допоміжний апарат ока виконує перева жно захисні функції. (так)
-         До допоміжного апарату ока відносять кришталик, повіки, вії, слізні залози (ні)
-         Повіки та вії захищають око від пилу.(так)
-         Піт, що стікає з лоба, завдяки бровам потрапляє в очі.(ні)
-         Сльози зволожують та очищають рогів
ку.(так)
2)                Повідомлення учня
В око попала порошинка і потекли сльози. Моргаючи, ми маємо змогу позбавитися не приємного подразнення. Цікаво дізнатися,чому ми часто моргаємо, здійснюючи від 2 до 5рухів повіками на хвилину, а за 16год,проведених без сну, - 4800разів. Виявляється, поверхня очного яблука весь час підсихає, що шкодить клітинам рогів ки.Ці зміни сприймаються нервовими закінченнями, імпульси через головний мозок надходять у м’язи повік, і поверхня ока змочується новою порцією слізної рідини. Через  деякий час знову все повторюється. Моргання відбувається незалежно від вашої свідомості протягом 0,4с. Спробуйте не моргати. Як довго це вийде?
       Слізні залози – своєрідна „фабрика сліз“- відкриваються під верхньою повікою 10-12протоками. 99% слізної рідини – це вода і 1% солі, в основному, кухонної. За добу звичайно виділяється 1г сліз.
        Куди діваються сльози? Звичайно вони збираються в „слізне озеро“, не переливаючись через краї повік. Від озера по двох слізних каналах сльози потрапляють у носовіпазух
        Яскраве світло, холодне повітря, порох, а також деякі захворювання очей посилю ють сльозовиділення.
        1909р. учений із Томська П.Лащенко відкрив у слізній рідині особливий елемент –лізоцим, здатний вбивати багато мікробів.
Пізніше З.В.Єрмольєва застосувала лізоцим для лікування захворювань очей, вух, горла, носа і внутрішніх органів.
          Інколи після опіків, трахоми слізні залози гинуть, рогівка просихає,і людина може  осліпнути. Для нормального зору необхідно відновити вологий захист очей. Розумно вирішив цю задачу академік В.П.Філатов.Він вивів протоку привушної слинної залози піднижню повіку. Роль сльози успішно виконувала слина. Рогівка ока відновлювала прозорість, зір налагоджувався.

5. Осмислення об’єктивних зв’язків.
Колективне складання схеми „Будова ока“
(схема 2)

Будова ока

Білкова оболонка
     (склера)

      Судинна оболонка

        Внутрішня оболонка (сітківка)

Райдужка
        Власне судинна       оболонка

    Рогівка

          Ціліарне тіло
     Зіниця
Війкові м’язи+кришталик
Передня та задня камери,      склисте тіло





6. Рефлексія
Технологія кооперативно-групового навчання „Незакінчене речення“
   Учитель пропонує учням закінчити речення „Мені хотілося б викрикнути „Еврика“ тоді, коли ми на уроці…..“. Кожен наступний учасник обговорення також повинен почати свій виступ із запропонованої фрази.

7. Домашнє завдання
1) вивчити ‌§
2)творче завдання : скласти сенкани на теми:„Око“, „Склера“, „Сльоза“.
Наприклад
Око
Велике ,кулясте
Розглядає ,пропускає, сприймає
Око – ділянка зорової сенсорної системи
Орган





             












 Урок 2.
Роль оптичної системи ока у сприй- нятті довкілля. Лабораторна   робо та №7 „Визначення акомодації ока, реакції зіниць на світло“

      Мета: поглибити знання про взаємозв’язок будови і функцій органу зору; сформувати  поняття про оптичну систему ока, акомодацію ока;  розвивати вміння порівнювати, аналізувати, шукати причинно-наслідкові зв’язки; виховувати ететичні  почуття, формувати почуття відповідальності.                                       

      Терміни та поняття: кришталик,склисте тіло, оптична сила, діоптрія,фокус, фокусна відстань, акомодація.
      Обладнання:розбірна модель ока; лінзи; матеріали для проведення лабораторної роботи.
Тип уроку: засвоєння нових знань, формування
            практичних умінь і навичок.

                 Хід уроку                   
 1.Розминка
Фотовиставка
        Учитель. Розглядаючи створену вами фото- виставку, можна зробити дуже багато висновків. Наприклад, серед вас є діти, які охоче проводять вільний час у природі. Хто ви? Підніміть руку. А ще ви любите домашніх тварин. У кого вдома приємно муркоче кішка? Чий це собака  вірно сторожує двір? У кого виросли такі розкішні жоржини? А ось ви у колі родини. (демонструє фото)
  Діти, школа – ваш другий дім, а ви – шкільна родина.

2.Актуалізація опорних знань.
 Біологічний диктант із самоперевіркою.
(учні записують у зошитах лише відповіді)
1.     Очне яблуко має такі три оболонки….
2.     Зовнішня білкова оболонка називається…
3.     У передній частині білкова оболонка перехо дить у прозору …
4.     Райдужка містить спеціальний пігиент…
5.     У центрі райдужки є круглий отвір…
6.     Порожнина ока позаду кришталика заповне на желеподібною масою….
7.     Внутрішня оболонка ока, що сприймає світ ло, - …
8.     До допоміжного апарата ока відносять…
9.     Речовина, що має бактнрицидні властивості і входить до складу сліз,-…
10.           Внутрішня частина повіки і передній від- діл очного яблука вкриті…
11.           В оці відсутні….рецептори.
12.           Судинна оболонка складається з…
(учень-асистент, роботу якого перевірено, зачитує правильні відповіді, всі учні здійсню ють самоперевірку і самооцінювання)

3.Мотивація навчальної діяльності
1) Методика „Навчаючи - вчуся“
Учитель. З першого дня життя дитини зір допомагає їй пізнавати навколишній світ. За допомогою очей людина бачить чудовий світ фарб і сонця, сприймає багато інформації.Око дає можливість читати і писати, споглядати мистецькі твори. Сприйняття багатоликого світу навколо нас – простий чи складний про-цес? Відповісти на це запитання нам допомо- жуть юні фізики.

Повідомлення учнів
1.     Щоб дати відповідь на запитання, потрібно пригадати закони заломлення світла. Світлові  промені заломлюються при потраплянні на межу поділу двох прозорих середовищ з різною  оптичною густиною. Наприклад, повітря –   вода. (учень формулює закони, спираючись на малюнки у підручнику)
2.     Заломлювати світло можуть лінзи (демонструє) – прозорі тіла, обмежені сферичними  поверхнями. Залежно від взаємного розташу вання сфер лінзи бувають збиральні та розсіювальні

3)                Колективне складання діаграми Вена
(порівняльна характеристика збиральної та розсіювальної лінз)
   







4.Сприйняття та засвоєння нового матеріалу
1. Складові оптичної системи ока.
Пояснення вчителя.
   Чітке зображення предметів на сітківці забезпе чується оптичною системою ока. Вона складається з рогівки, рідин передньої та задньої камер,кришталика і склистого тіла. Проходячи крізь середовища оптичної системи ока, промені заломлюються в них згідно із законами оптики.

2.Побудова зображення в оці.
1) пояснення вчителя
  Оптична система ока характеризується оптич ною силою, яка визначається в діоптріях. Одна діоптрія – це оптична сила лінзи з фокусною відстанню 1м.
   Фокус – це точка сходження після заломлення в лінзі  паралельних променів. Фокусною відстанню  називають відстань від центра кришталика до сітківки. У нормі вона становить 17мм, а заломлювальна сила ока – 59 діоптрій.
    При наближенні предметів до ока заломлювальна сила в ньому збільшується за рахунок збільшен ня кривизни кришталика до 70діоптрій.
    Завдання.
Ще  раз уважно розгляньте мал. у підручнику, проаналізуйте його і зробіть висновок.
    Висновок. На сітківці формується зображення дійсне, зменшене і зворотне. У зорових центрах кори великого мозку формується зображення таким
яким воно є насправді.
2)Повідомлення учня.
Ще Г.Гельмгольц вважав, що моделлю ока є фотоапарат. Його об’єктив виконує функцію заломлення, а зіниця ока відповідає отвору діафрагми. У лінзах і в оці заломлення світла проходить за загальними законами фізики. Якщо через кришталик, що дістали з ока тварини, направити світло, то можна  побачити, що він збирає  промені в один промінь, як і будь-яка двоопукла лінза. Такий потік променів забезпечує чітке зображення. За типом заломлення середовища ока роблять досконалі об’єктиви із кількох лінз.
   Крапочки, що світяться, видаються нам променистими. Це пояснюється нерівномірною прозорістю кришталика, у якому волокна розміщуються
радіально. Можна виправити цей недолік, який не характерний для діафрагми й об’єктива фотоапарата. Якщо піднести близько до ока цупкий папір з маленьким отвором, зробленим голкою, і дивитися крізь отвір на зірки, то світлові промені в цьому випадку пройдуть через центральну частину кришталика і не будуть змінюватися його волокнами. Зображення зірок на сітківці буде мати вигляд яскравих крапок.
  Око – прилад, який налаштовується на роботу самостійно і дає змогу нам бачити близькі й віддалені предмети. У фотоапараті цю функцію виконує дальномір.
  Фотоплівці відповідає сітківка ока. Звичайно, неможна порівнювати фотохімічні реації плівки зі  складними фізіологічними процесами у внутрішній
оболонці, яка пов’язана з мозком, а зір, відповідно, не  можна  звести лише  до оптичних і хімічних явищ фотографування. Бачить мозок, а не око.
Зір – це корковий процес і він залежить від якості інформації, що надходить від ока до центру мозку
3)Акомодація.
 1) Практичні експерименти
    Учитель. Погляньте на кімнатні рослини на підвіконні – вони надзвичайно красиві. Дивлячись на квіти, спробуйте описати об’єкти за вікном. (учні роблять висновок про те, що предмети віддалені і видно їх не чітко)
    Тепер змінимо завдання. Погляньте на розкішну крону берези, що росте за вікном. Чи бачите ви чітке зображення об’єктів на підвіконні в момент споглядання берези?(ні, якщо розглядати близькі предмети, то нечітко видно віддалені)
   Люди можуть чітко бачити предмети на різній відстані від ока завдяки здатності кришталика змінювати свою кривизну, а, відповідно, і заломлю вальну силу ока. Здатність ока пристосовуватися до ясного бачення предметів, що знаходиться на різній відстані, називається акомодацією.
2)Робота в групах.
Завдання
     Опрацюйте текст підручника і дайте відповідьна запитання:
1-ша група: Що відбувається з кришталиком ока, коли людина розглядає предмети, розташовані на далекій відстані від ока?
2-га група: Що відбувається з кришталиком ока під час  споглядання предметів близько від ока?
5. Рефлексія
Лабораторна робота №7
Тема.  Визначення акомодації ока.
Обладнання: аркуші паперу з отвором, навколо якого написані різні за розміром літери.
                            Хід роботи.
1.     Експериментатор пише текст на дошці.
2.     Експериментатор тримає на відстані 10-15см
від очей піддослідного білий аркуш паперу з отво- ром і літерами навколо нього таким чином, щоб
було чітко видно літери, а через отвір – дошку з написаним на ній текстом.
3.     Піддослідний розглядає напис на дошці через отвір у папері одним оком, закриваючи при цьому друге. Якими здаються літери на папері й чому так
відбувається?
6. Корекція здобутих знань
1)розв’язання проблемного запитання
                       Проблемне запитання
Чи можна, прицілюючись у тирі, однаково чітко бачити і мушку рушниці, і мішень?

7. Підсумки уроку
Інтерактивна вправа „Мікрофон“
    Знання, отримані на уроці, мені потрібні для…
    Мені на уроці найбільше сподобалося…

8. Домашнє завдання
1.Вивчити §
2. Творче завдання: підготувати повідомлення на
Тему  „В.П.Філатов – відомий   учений-офтальмолог“


















Урок  3
Сприйняття світла, кольру.
Лабораторна робота №8 „Виявлення сліпої плями на сітківці.“

Мета: спираючись на знання з фізики про світло,   на основі закону заломлення світла дати уявлення про сприйняття оком світла та кольру; розвивати логічне мислення, вміння використовувати знання з інших предметів для аналізу біологічних явищ та процесів; виховувати спостережливість, толерантне         ставлення до товаришів під час роботи в    навчальних групах; здійснювати валеологічне  виховання.

Терміни та поняття: фоторецептори,фусцин,колбочки, палички, зоровий нерв, жовта пляма, родопсин, куряча сліпота, дальтонізм,         поле зору.

Обладнання: таблиці, макет ока, лінзи, роздатко   вий матеріал.

Тип уроку: засвоєння нових знань, формування     практичних умінь і навичок.

                             Хід уроку
1.     Розминка
Гра „Вірю, не вірю“

Учитель. Впоратися із завданнями, подолати будь-які труднощі в житті вам допоможе віра в себе, у свої сили. Я бажаю вам впевненості, віри в те, що ви зумієте бути лише переможцями й успішними людьми.
     Учитель пропонує учням закінчити речення, яке обов’язково розпочинає словами „Чи вірите Ви, що..“.
Наприклад
-         Чи вірите ви, що око розташоване в оч-
ній ямці черепа (так)
-         Чи вірите ви, що кришталик в оці кріпи-
ться війковими м’язами та зв’язками. (так)
-         Чи вірите ви, що склера – світлосприй мальна оболонка ока? (ні)
2.     Актуалізація опорних знань

1)Інтерактивна вправа „Ланцюг визначення “
(робота з термінами)
   Учитель пропонує учням дати визначення терміна, пояснити у ньому деякі слова або поняття. Діти продовжують думку одне одного.

Наприклад
-         Чітке зображення предмета на сітківці забезпечується оптичною системою ока
-         Оптична система ока – це рогівка, рідини передньої та задньої камер ока, склисте тіло і кришталик.
-         Кришталик- еластичне прозоре тіло, що
має форму двоопуклої лінзи та забезпечує  акомодаційну здатність ока.

2)Вправа „Коректор“(робота в малих групах)
Результати виконаної роботи заносяться до таблиці.

Група 1.
1.     Заломлення світла відбувається в таких частинах ока: рогівка, райдужна оболонка, кришталик, склисте тіло.
2.     Головну роль у живленні ока відіграє судинна оболонка.
3.     Кривизну кришталика змінюють м’зи, що прилягають до сітківки.
4.     Зображення предмета фокусується на сітківці.
5.      Зорові подразнення сприймає зіниця.  
п/п
Наявність
помилок
Помилка
Правильна відповідь
1.
+
Райдужна оболонка
Рідини передньої та задньої камер
2.
3.
+
Сітківки
Судинної оболонки
4.
5.
+
Зіниця
Рецептори ока: палички і колбочки

Група 2
1.     Високу дотикову чутливість має рогівка.
2.     Напіврідка частина очного яблука – кришталик.
3.     Місцем утворення зображення предмета в оці є сітківка.
4.     Здатність ока пристосовуватися до чіткого бачення предметів, що знаходяться на різній відстані, називається акомодацією.
5.      Найменша відстань від ока, з якої зображення сприймається чітко, називається фокусною відстанню.
п/п
Наявність помилки
Помилка
Правильна відповідь
1.
+
Рогівка
Сітківка
2.
+
Кришталик
Склисте тіло
3.
4.
5.
+
Фокусною відстанню
Найближчою точкою чіткого бачення

3.Мотивація навчальної діяльності
          Учитель.  Око здатне сприймати розмір, форму, об’єм предмета, малюнок,колір, яскравість, рух, розташування в просторі й відстань. Виконанню цих функцій сприяє особлива будова ока, адже у природі все взаємопов’язане. Сьогодні ми продовжимо вивчати закономірності природи та ознайомимося з особливостями сприйняття світла, кольору та простору нашим оком.
(учні формулюють мету та основні завдання уроку)

3.     Сприйняття та засвоєння нового мате ріалу
1)                Інтерактивна технологія кооперативного навчання „Акваріум“
Запропоновані завдання опрацьовуються протягом 10хв. у кожній групі одночасно, після чого учні сідають по колу, в центрі якого починає працювати група 1.

Завдання групі 1.
1.     За текстом підручника зясуйте, яким чином
око пристосувалося до сприйняття світла.
2.     Проаналізуйте мал. підручника „ Будова сітківки“
3.     Обговоріть прочитане в групі.
4.     Дайте відповіді на запитання для обговорення.
5.     Пам’ятайте – вас слухають однокласники,
а тому ваша розмова має бути зрозумілою і ціка вою для всіх.

Запитання для обговорення
1.     Яку будову має сітківка ока?
2.     Що таке жовта пляма?
3.     Назвіть світлочутливі ркчовини рецепторів ока.
4.     Розкажіть про механізм перетворення енергії на світла на нервовий імпульс, використовуючи опорну схему (схема5) 
    


     Після завершення роботи (група працює не більше 3-4хв) учитель з’ясовує за допомогою бесіди з класом рівень засвоєння знань у зовнішньому колі.

Повідомлення учня
  Щоб не мати проблем із сутінковим зором, потрібно слідкувати за тим, щоб ваш організм одержував  вітамін А в достатній кількості. Він міститься в багатьох продуктах, а саме: у свіжих абрикосах, кавунах, капусті броколлі, зелені гірчиці, кабачках, моркві, помідорах, гарбузах, шпинаті та молоці, печінці та яйцях.
Вітамін А сприяє:
-         росту кісткової тканини;
- формуванню та підтриманню у здоро вому стані шкіри, волосся,слизових оболонок;
-       підвищенню опірності організму до респі раторних та інфекційних захворювань.

Завдання групі 2
1.     За текстом підручника з’ясуйте, яким чином око  пристосувалося до сприйняття кольору.
2.     Спробуйте провести дослід із розкладання світ лового променя призмою на спектри. Поясніть,
що відбулося.
3.Обговоріть прочитане в групі.
4.Дайте відповіді на запитання для обговорення.
5. Не забувайте, що обговорення запитань має бу-
ти зрозумілим і цікавим для однокласників.   

Запитання для обговорення
1.     Що ви знаєте про спектри світлових променів?
2.     Які три типи колбочок вам відомі?
3.     Що ви знаєте про колірний зір?
4.     Що таке гострота зору?

Повідомлення учня
                      Колір та емоції
  Зовнішній вигляд, робота серця, органів дихання та шлунково-кишкового тракту залежать від емоцій. Колір також один із факторів, що впливає на
самопочуття та настрій людини. Коли людина втомлена, вона інстинктивно намагається потра пити в оптимальне для неї середовище – до зеленого лісу, блакитної води, жовтого піску. Лікарі Середньовіччя, які вірили в магічну силу деяких кольорів, намагалися лікувати хворих кольоротерапією, а російський учений В.Бехтєрєв досліджував вплив кольорових відчуттів на швидкість нервових процесів. Навіть німецький поет Й.В.Гете писав проздатність  кольору створювати  настрій: жовтий – веселить і бадьорить, зелений – заспокоює, синій – викликає смуток.Учені виявили також, що червоний колір втомлює, темно-сірий та чорний – викликають сонливість, пригніченість. Колір робить речі „важкими“, „легкими“, „холодними“та  „гарячими“.
  У сучасній медицині застосовують хромотерапію – лікування кольором. Один із найпростіших засобів – підбір певних кольорів одягу:
    -червоний – збуджує, підвищує енергію і допома гає зберегти сили. Він лікує серце, тонкий кишечн;
    - жовтий(селезінка, шлунок) – покращує апетит, зпхищає від запалення товстого кишечнику та здуття;
    - зелений (печінка, жовчний міхур) – заспокоює ;
    -білий (легені, кишечник) – антисептичний ;
    -чорний (нирки, сечовий міхур, статеві органи) – відмова від чогось, замикання в собі.
Отже, людина повинна вибрати для себе ті кольори, які їй  необхідні для  психічного та фізичного здоров’я. Часто цей вибір буває інстинктивним. Навчіться розрізняти природну гаму кольорів, спостерігати за ними та використовувати їх для  свого здоров’я.

5.     Осмислення знань.
Лабораторна робота №8
Тема: виявлення сліпої плями на сітківці ока.
Обладнання: картка для демонстрації сліпої плями на сітківці ока.
                     Хід роботи
1.     Прикрийте ліве око рукою або щільним папе ром і помістіть картку з малюнком на відстані приблизно 15см від очей.
2.     Дивіться правим оком тільки на хрестик, зображений  на картці, і повільно то наближай те її до себе, то віддаляйте доти, доки не зникне один із трьох кружечків.
3.     Повторіть дослід, прикривши праве око, фіксуючи погляд на кружечку.
4.     Зробіть висновки.
6.Рефлексія
Метод „Шпаргалка“
Учні записують терміни в таблицю
Термін
Визначення
Колбочки

Палички

Родопсин

Дальтонізм

          
          Після завершення роботи діти розрізають аркуші, або просто перегинають їх по пунктирній лінії і перевіряють, як вони засвоїли терміни. За необхідності можна звернутися до визначень і підглянути. Заповнюючи таблицю, можна користува тися підручником.

7.Підсумки уроку
Інтерактивна вправа „Мікрофон“
     -  Сьогодні ми вивчили…
    -Мені сподобалося…
    -Я хочу, щоб наступні уроки були…

8. Домашнє завдання
1) вивчити§
2) творче завдання: підготувати повідомлення про порушення зору, причини сліпоти.
3) завершити наукову роботу „В.П.Філатов – відо мий учений-офтальмолог“. 





Урок 4.
Порушення зору та її профілактика
         Мета: розкрити причини порушень функцій органа зору та формувати знання про їх профілактику, ознайомити із заходами першої допомоги при ушкодженні ока; розвивати творчу актив­ність, пізнавальні інтереси учнів, продовжити формувати вмін­ня узагальнювати, робити висновки, працювати з додатковою лі­тературою; виховувати необхідність дотримання певних гігіє­нічних вимог для правильного функціонування зорової сенсор­ної системи.
         Терміни та поняття: короткозорість (набута й природжена), да­лекозорість (набута й природжена), косоокість, астигматизм, гігієна зору, кон'юнктивіт.
         Обладнання: таблиця зі схемою заломлення променів при корек­ції зору; модель ока.
         Тип уроку: засвоєння нових знань.

Хід уроку

         І. Розминка
         Інтерактивний метод «Мозковий штурм»
         Учитель. Відомий російський фізіолог І.П.Павлов писав: «Лю­дина могла б дожити до 100 років, якби вона своєю нестриманістю, своєю безсистемністю, своїм безвідповідальним ставленням до свого організму не зводила би цей нормальний вік до набагато менших цифр... Щоб залишатися здоровим довгі роки, потрібні...». Продовжте думку І.П.Павлова.
         (Учитель або асистент учителя записують відповіді на дошці, ко­ментують їх, роблять висновок.)
         Висновок. Щоб залишатися здоровим довгі роки, потрібні конк­ретні дії, велике бажання та сила волі.
         Учитель. Щоб бути здоровим, треба усвідомити, що здоров'я — найбільше багатство.

         ІІ. Актуалізація опорних знань
         Розгадування кросворда

Запитання
            1.Прозоре тіло, обмежене сферичними поверхнями.
   2.Світлочутлива речовина пурпурного кольору, що міститься у фоторецепторах.
        3.Білок, що входить до складу світлочутливих речовин — родоп­сину та йодопсину.
             4.Механізм просторового сприйняття.
             5.Розлад колірного зору, або часткова колірна сліпота.
             6.Світлочутлива оболонка ока.
             7.Зменшення чутливості рецепторів ока до світла.







        

Відповіді. 1. Лінза. 2. Родопсин. 3. Опсин. 4. Конвергенція. 5. Даль­тонізм. 6. Сітківка.
7. Адаптація.

         ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
            Метод «Прес»
         Учитель. Дуже часто нам доводиться бачити людей в окулярах. Для чого потрібні окуляри?
         Читати, писати, дивитися телевізор нам допомагають очі, але при цьому наш орган зору несе велике навантаження. Очі втомлюються частіше порівняно з іншими органами. Втома веде до виникнення хво­роб, які позбавляють людину здатності бачити світ у всій його красі
На сьогоднішньому уроці ви ознайомитеся з порушеннями зору та профілактикою захворювань зорової системи. (Формулювання мети уроку, основних завдань.)

         IV. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу
1.Хвороби очей.
Групові форми роботи
            1) Виконання завдань
Завдання групі 1
Опрацюйте текст підручника про короткозорість. Заповніть таблицю (табл. 7). Інформацію поясніть однокласникам. Спро­буйте визначити рівень засвоєння ними знань за допомогою запитань.

Таблиця 7
Короткозорість
Причини порушень
Ознаки хвороби
Профілдактика та лікування
Природжена короткозорість: генетично очне яблуко має видовжену форму.
Набута короткозорість: постійне напруження очей, що веде до видовження очного яблука, погане освітлення, нестача вітамінів, гіподинамія
Людина добре бачить предмити тільки зблизька
Для виправлення  - окуляри з двоввігнутими лінзами, для профілактики – дотримання гігієни зору
Завдання групі 2
         Опрацюйте текст підручника про далекозорість і пояс­ніть його однокласникам. Заповніть таблицю (табл. 8). Спробуйте ви­значити рівень засвоєння ними знань за допомогою запитань.
Таблиця 8
Далекозорістьї

Причини порушень
Ознаки хвороби
Профілдактика та лікування
Пририоджена далекозорість: очне яблуко вкорочене.
Набута далекозорість: з віком еластичність кришталика зменшується
Людина чітко бачить предмкети, розташовані на далекій відстані
Для виправлення – окуляри з двоопуклими лінзами, для профілактики – дотримання гігієни зору

         2) Створення діаграми Вена (схема 6)
Схема 6
Діаграма Вена «Порівняльна характеристика короткозорості та далекозорості»




         3) Повідомлення учня
         Короткозорість та далекозорість виправляються окулярами. Упер­ше вони з'явилися в Італії у XIII ст. До XIV ст. окулярами користува­лися лише далекозорі, а згодом з'явилися окуляри із ввігнутими лінза­ми для короткозорих. З часом змінилася форма окулярів та спосіб їх носіння. Зовсім недавно почали використовувати контактні лінзи, але вони як замінник або «нове покоління окулярів» широкого розповсю­дження не набули, оскільки люди, які їх носять, мають відчуття сто­роннього тіла і певне подразнення очей.

Завдання групі З
Опрацюйте текст підручника про косоокість, складіть опорну схему (схема 7) з цього питання, презентуйте її своїм однокласникам.
Схема 7








            4)Розповідь учителя
         Астигматизм — це нерівномірне заломлення світла різними ділян­ками оптичної системи (нерівномірна кривизна рогівки, іноді непра­вильна форма кришталика). Є таке порушення кривизни рогівки, за якого лінії, що спрямовані вертикально, заломлюються як у корот­козорому оці, а горизонтально — як у далекозорому. Зображення при цьому нечітке і викривлене.

         5)      Презентація наукових робіт

Причини сліпоти
         Розрізняють вроджену сліпоту й набуту, яка є наслідком захворю­вань. Можлива також утрата зору одним оком чи певною частиною сітківки.
         Є безліч причин, здатних перешкодити прийому, подальшій пере­дачі та сприйняттю світлового подразнення. Помутніння кришталика (катаракта) чи прозорого склистого тіла (наприклад, після кровотечі) перешкоджає потраплянню світлових хвиль на сітківку. Зміни сітків­ки (кровотечі, відшарування сітківки) заважають приймати світлове подразнення чутливими рецепторами. Хоча світло й проникає в око, воно не сприймається колбочками і паличками. Око може бути навіть цілком здоровим, однак ушкодження зорового нерва (нещасні випад­ки, переломи черепа, пухлини тощо) перешкоджають передачі збуджен­ня до головного мозку. Це можна порівняти із цілком справним теле­фонним апаратом, який не працює через пошкодження кабелю.
         Особливу проблему становлять розлади в зоровій ділянці кори го­ловного мозку. Незважаючи на неушкоджені очі й зоровий шлях, світ­лові імпульси, що надходять до мозку, не «розпізнаються» і не «скла­даються» в зображення. За подібної сліпоти око реагує на всі види подразнень, зіниця звужується при потраплянні світла, очне яблуко рухається, і все-таки пацієнт залишається сліпим.
         Причини відсутності зору й локалізація розладів можуть бути дуже різними, тому різні й способи їх лікування.

В.П.Філатов — відомий учений-офтальмолог
         Сліпота — велике нещастя. Раніше вважалося, що в порівнянні зі сліпотою навіть смерть ніщо. Сліпі люди, як правило, були прирече­ні на жебракування і голод. У Росії, наприклад, тільки осліплих після віспи було понад 50 тис. У багатьох сліпих більмо на рогівці, як непроникні білі штори, зовсім закривало світло. Багато тисячоліть більмо вважалося невиліковним.
         Як зняти завісу і тим самим дати можливість променям світла прой­ти в око? Пробували видаляти більмо, але після операції утворювався рубець, і зір не відновлювався. Робили і такі операції: хворим, у яких було невелике більмо, і деякі ділянки рогівки були прозорими, збоку від зіниці видаляли частину райдужної оболонки. На якийсь час це повертало зір.
         Тільки академікові В.П.Філатову вдалося розробити успішні мето­ди лікування сліпоти пересадженням рогівки.
         Володимир Петрович зі старанністю ювеліра проводив операції на оці. Він винайшов найтонші інструменти. За допомогою особливого круглого гострого ножа — трепанга — вирізували диск більма. Зазда­легідь готували рогівку з ока трупа і консервували її на холоді. Консер­вовану рогівку вкладали в просічений отвір, наче годинникове скло в ободок. Пересаджена рогівка приживалася, більмо розсмоктувалося, і сліпий ставав зрячим.
         У деяких випадках зір відновлювався повністю. Відомий випадок, коли після пересаджування рогівки більмо в одного пораненого льот­чика зникло зовсім і він зміг повернутися до своєї професії.
         В.П.Філатов радив розпочинати лікування якомога раніше і повер­нути, як він говорив, «хотя бн крупицу зрения».
         Ім'я В.П.Філатова, ученого, гуманіста, суспільного діяча, відоме в усьому світі. Це була різнобічно обдарована людина, він малював, складав вірші. У його поезії «Моїм учням» відбилася глибока любов до людей, які хочуть бачити. Філатов вірив, що його учні, озброєні тонкою технікою досвіду, повернуть осліплим зір.
         Тепер розроблено нові методи хірургічних операцій за допомогою променів лазера, ними навіть «латають» кровоносні судини. Замість хворого кришталика пересаджують штучний. Усе це досить складні і ювелірно тонкі операції, однак можна стверджувати, що половина всіх випадків сліпоти виліковна.

2.Травмування очей та перша допомога при них.
Розповідь медичної сестри

Перша допомога при травмах очей
Якщо ви забили око, прикладіть до нього на 15—20 хв чистий но­совичок, змочений холодною водою. У всіх випадках закритої чи від­критої травми ока слід звертатися до лікаря.
         Якщо до ока потрапила порошинка — не тріть його! Цим можна тільки збільшити подразнення. Потрібно відтягнути верхню повіку за вії донизу так, аби її внутрішній бік протерли вії нижньої. Людина при цьому повинна дивитися вниз.
         Коли ж порошинка потрапила під нижню повіку, відтягніть її вниз і обережно вийміть стороннє тіло з внутрішньої поверхні зволоженим кутиком чистого носовичка. Людина при цьому має дивитися вгору.
         Сторонні тіла, що потрапили до ока, повинен видаляти тільки лі-кар-окуліст!
         Очі можна пошкодити вогнем, парою, гарячим жиром, окропом. У цих випадках слід негайно вимити обличчя із заплющеними очима, а потім промити очі великою кількість прохолодної води. Не наклада­ючи пов'язки, слід негайно звернутися до лікаря.
         При опіках очей кислотою, лугом, вапном або іншими їдкими хіміч­ними речовинами потрібно негайно промити їх великою кількістю чистої прохолодної води протягом 15—20 хв, розкривши повіки і, не накладаючи пов'язки, негайно звернутися до лікаря.

         3. Гігієна зору.
         Колективне створення проекту «Кілька журналістських запитань»
         Опираючись на знання, отримані під час уроків ОБЖ, превентив­них заходів, проведених у школі (виховних годинах, лекціях, зустрі­чах з лікарями, агітаційних виступах клубу «Допоможи»), учні ство­рюють проект за запитаннями «Що? Чому? Коли? Як?» (схема 8).



Схема 8
Профілактика порушень зору





Рекомендуємо:
-         Повноцінно харчуватися
-         Частіше перебувати на свіжому повітрі
-         Робити фізичні вправи
-         Удень гарно освітлювати приміщення
-         Увечері користуватися лампами потужністю 60—100 Вт з абажуром
-         Книжки, зошити тримати на відстані 30—35 см від очей
-         Під час читання та писання джерело світла розташовувати з ліво­
го боку
-         Чергувати зорову працю з відпочинком
-         Не читати в транспорті
-         Телевізор дивитися не більше 2 год на день
-         Дотримуватися правил роботи з комп'ютером

Коли?
-         Під час читання в транспорті
-         Під час читання лежачи
-         Під час перебування в погано освітленому приміщенні
-         За нестачі вітаміну А
             - У результаті куріння

                V.      Осмислення об'єктивних зв'язків
         Складання сенканів на тему «Гігієна зору»
         Наприклад
         Гігієна зору
         Необхідна, обов'язкова
         Попереджає, підтримує, зберігає
         Гігієна зору — це повноцінне життя
         Здоров'я

            VI.     Узагальнення та систематизація знань
         Термінологічний ланцюжок
         Учитель називає термін, учень дає визначення, потім той, хто відпо­вів, називає наступний термін, визначення якому дає інший учень і т.д.

            VII.    Підсумки уроку
         Метод «Мікрофон» (формулювання висновків уроку)
         Висновки. Через надмірне перевантаження органа зору виника­ють порушення. Найкраща профілактика — ведення здорового спосо­бу життя та дотримання гігієнічних вимог.
            VIII.  Домашнє завдання
         1.Вивчити § 4 підручника.
         2.Творче завдання: створити власні агітаційні проекти «Збережі­мо зір!».





Немає коментарів:

Дописати коментар