План-конспект уроку на тему:
„Рослина – живий організм“
Мета: сформувати в учнів поняття про рослину – як багатоклітинний живий організм, якій притаманні певні життєві функції; зосередити
увагу учнів на взаємозв’язку будови рослин та здійсненням життєво важливих
функцій; дати можливість дітям висловлювати власні судження про планетарну роль
зелених рослин; націлювати на усвідомлення відповідальності за збереження
зелених рослин, які є необхідною умовою для життя людини і інших організмів.
Обладнання :
підручник, плазма, інтелект-карта, презентація, ноутбук
Тип уроку:
урок засвоєння нових знань
Хід уроку:
Я рада всіх вас бачити на сьогоднішньому уроці. Діти давайте посміхнемось
один одному і побажаємо успіху.
Як людина не може існувати без свого оточення, так і вчитель – без своїх
учнів, тому я розраховую на вашу активну роботу. Сподіваюсь, що дух партнерства
допоможе нам у цьому.
Слайд 1. Тож девіз нашого уроку:
Зібратися разом – це початок,
Триматися разом – це прогрес
Працювати разом – це успіх.
(Генрі Форд)
I. Актуалізація опорних знань
Пригадуючи положення клітинної теорії ми з вами можемо сказати, що всі
організми складаються з ….(клітин)
Залежно від кількості клітин організми поділяються на дві великі групи
…(однокл) та …(багатокл)
Мандруючи лабіринтами біологічних знань ми протягом останніх уроків
дізналися багато таємниць з життя Одноклітинних та Багатоклітинних організмів.
Використовуючи ці таємниці ви повинні були вдома скласти сенкани „
Одноклітинні“ та „ Багатоклітинні“.
Діти зачитують свої сенкани. Прослухавши ваші сенкани, ми почули терміни паразити та автотрофи.
А що ж означають ці терміни?
А які з вивчених організмів ми можемо віднести до автотрофів? (Евглена
зелена, хламідомонада)
Це мешканці якого середовища? Отже, це зелені водорості.
II. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності
Під час фотосинтезу вони виділяють кисень, який
розчиняється у воді і його використовують мешканці водного середовища. Тоді
виникає цікаве запитання: а як же жити нам з вами і решті наземним організмам?
Де ж взяти кисень? (їм синтезують кисень рослини)
Слайд 2-4.
У різних куточках
нашої планети, де б ми не були, скрізь ми натрапляємо на рослини. Навесні на
луках яскрава зелень трав та барвистий танок квітів, у садах – білосніжна хмара
квітучих дерев. У літку в лісі нас зустрічають стрункі ялини, білокорі берізки.
У затінку під деревами темно-зелені різні листочки папороті. Так можна
перераховувати ще довго, бо рослин дуже багато на планеті Земля. Та чи все ми
знаємо про них? Хто вони, наші знайомі незнайомці? Як вони живуть? Як
живляться, дихають? На ці та інші запитання ми зможемо відповісти вивчаючи
дивовижне царство Рослин.
Тема уроку „ Рослина
– живий організм “
Оскільки рослина
живий організм, то мабуть їй притаманні всі ознаки живого.
III.
Пояснення нового
матеріалу
Слайд 5.
Рослина – це
багатоклітинний організм. Для багатоклітинних організмів властива диференціація клітин (тобто поділ за
будовою і виконуваними функціями). Подібні клітини об’єднуються у тканини, а з
тканин формуються органи. (вик. Інтелект-карти)
Орган – це частина
організму, яка має певну будову і виконує певну функцію. (записують визначення
в зошит)
А які ж органи мають
рослини? (з курсу природ. повинні знати)
Слайд 6. Розглядаємо
малюнок.
Але в біології ці
органи ще поділяють на дві групи: вегетативні
та генеративні. (вик.
Інтелект-карти). Завдяки узгодженій діяльності всих органів, рослина – є
цілісним живим організмом.
Фізкультхвилинка
Треба дружно всім нам встати,
Фізкультпаузу почати.
Руки вгору підняли і на місці всі пішли.
Сіли – встали,
Сіли – встали,
І на місці пострибали.
Руки вгору, руки вниз
На сусіда подивись, усміхнись!
Крім основних ознак живого зеленим рослинам притаманний один надзвичайно
важливий процес – фотосинтез. І
переконатися в цьому досить легко. Давайте звернемося до будови рослинної
клітини.
Слайд7.
Уважно дивлячись на слайд, скажіть, які органоїди забезпечують можливість
фотосинтезувати? Хто покаже їх?
(хлоропласти, діти їх показують)
Отже, рослини за способом живлення автотрофи. Так що ж таке фотосинтез?
(робота з підручником ст.79 1абзац)
Розповідь дітей.
Слайд 8. Розглянемо схему
фотосинтезу (живлення рослин)
Отже, для фотосинтезу необхідні світло, вуглекислий газ та вода. В
результаті даного процесу утворюється кисень та крохмаль.
(робота з Інтелект-картою)
Крім фотосинтезу, в організмі рослини також відбувається процес дихання. Під час дихання рослини
поглинають кисень, а виділяють вуглекислий газ. При цьому вивільняється енергія,
яка так необхідна рослині.
У рослин майже всі процеси життєдіяльності відбуваються лише за наявності
води. Рослини зазвичай поглинають багато води, але використовують її лише
незначну кількість. Основна маса води – випаровується. (це захист від
перенагрівання). Таким чином, ми з’ясували , що рослинам притаманний ще один
необхідний процес – випаровування води
– це виділення з рослини водяної пари.
(викор. Інтелект – карту)
Воду випаровують усі частини рослини, але найінтенсивніше листки і особливо
в жарку пору.
Ми з вами з’ясували, що переважна кількість води випаровується рослиною. Чому
ж тоді нам необхідно її поливати? А поливати рослини необхідно для того, щоб
надходили поживні речовини від кореня до стебла, і навпаки. Оскільки, лише в
розчиненому стані їх здатні засвоїти рослини.
Отже в результаті випаровування
-
рослина охолоджується;
-
посилюється
надходження поживних речовин.
(викор.
Інтелект-карту)
IV. Рефлексія
(викор. Інтелект – карти)
А на завершення виконаємо тести
Слайд 9
Підсумок уроку.
Немає коментарів:
Дописати коментар